Čínská medicína

Jedná se o celostní léčebný systém starý tisíce let (vychází z taoismu). Je založena na podrobné individuální diagnostice. Zabývá se různými technikami tradičního čínského lékařství (akupunktura, fytoterapie, masáže, meditace atd.), jež zjišťuje příčiny zdravotních potíží a energetickou nerovnováhu těla a duše a tím léčí samotnou nemoc. Zdravotní stav posuzuje celostně jako výsledek činnosti všech vnitřních orgánů a emoční zátěže a vedle nemoci bere v úvahu i celkovou konstituci člověka a jeho zdravotní historii. Pracuje s chronickými i akutními stavy.

Nabízíme

 • Shiatsu

  O co jde?
  V překladu znamená tlak prsty. Tato japonská terapie pracuje s energetickými drahami (neboli meridiány) lidského těla a pracuje na akupunkturních bodech těchto drah. Na rozdíl od akupunktury nepoužívá jehličky ale právě tlak prsty. Shiatsu velmi úzce spolupracuje s tradiční čínskou medicínou a používá její diagnostiku. Terapeut nejprve hledá příčinu Vašeho problému, pak vybere energetické dráhy, které jsou na tom nejhůře, a vyrovná v nich energii. Tím se začne pohybovat a vyrovnávat energie v celém systému těla (a často i duše).
  Ošetření trvá 1,5 hodiny, provádí se v oblečení, v pozici vleže (z toho důvodu je třeba mít na sobě volné a příjemné, ideálně bavlněné oblečení). Tuto masáž provádí zkušená terapeutka Petra Vachová.

  S čím pomůže?
  Je to jemná, ale velmi účinná a do hloubky zasahující metoda, která vám pomůže vyřešit v podstatě jakýkoli neduh. Od nejrůznějších psychosomatických obtíží přes posílení imunitního systému až po bolesti zad a pohybového aparátu. Shiatsu je vynikající jako prevence. Vaše tělo velmi dopředu ohlašuje různými náznaky, že něco není v pořádku. A toto je zkušený terapeut Shiatsu a tradiční čínské medicíny schopen rozpoznat a vyrovnat.

  Pro koho?
  Pro sportovce, pro osoby se sedavým zaměstnáním a vlastně pro všechny. Také pro těhotné - dokáže velmi pomoci při všemožných těhotenských potížích, např. bolesti zad a nevolnosti a připravuje na porod uvolněním pánve a bederní oblasti.
  Tam, kde nepomáhají klasické masáže, shiatsu je vhodnější, protože jde po příčině obtíží a pracuje na celých drahách, ne jen jejich částech.
 • Terapeutická TDP lampa

  Je novodobý terapeutický přístroj, který vynalezla skupina vědců a lékařů ve výzkumném institutu v Chongging v Číně. TDP lampa se osvědčila jako mimořádně účinná při ošetřování mnoha různých nemocí (podporuje krevní oběh, ulevuje od bolestí svalů a jiných nemocí, lehkých poranění, artritidy a různá kožní onemocnění). Přináší rychlou úlevu při bolestech zad, šíje a hlavy. Zmírňuje chronické prochladnutí. Záněty, zranění a zlomeniny kostí se v mnoha případech léčí rychleji. Kromě těchto předností se TDP lampa osvědčila na povzbuzení látkové výměny, regulaci fyziologických ukazatelů podvýživy a při zmírnění zánětů. Podobně jako při akupunktuře se posilňuje a obnovuje narušený tok energie v meridiánech. V Číně se používá i místo moxy - prohřívá a nekouří. Lampa získala zlatou medaili na 35. světovém veletrhu vynálezů v roce 1986 v Bruselu. Používáme ho při baňkování a akupunktuře nebo při masáží na prohřátí.
 • Meditace individuální i skupinové

  Meditace je technika, pomocí které se člověk učí kontrolovat své vlastní myšlenky, rozumět svým pocitům a poznávat sebe sama (původní smysl slova meditace znamená „přivést mysl do vyrovnaného stavu“). K tomu se využívá celá řada technik, na základě jejichž procvičování dosahujeme zvoleného cíle. Meditace působí proti stresu, prohlubuje relaxaci a zklidnění, pomáhá zlepšit paměť a soustředění, povzbuzuje energii a výkon. Je vždy založena na požadavcích klientů a často ji doporučujeme provádět ve spojení s čínským zdravotně relaxačním cvičením QIGONG ( neboli ČCHI KUNG).
 • ČCHI KUNG individuální i skupinový

  Je tradiční čínské zdravotní cvičení. V překladu slovo qigong (čchi kung) znamená „pěstování, práce s energií qi (čchi)“. Patří mezi velmi účinné energetické cvičení, které ve svém důsledku dokáže odstranit většinu zdravotních fyzických i mentálních potíží. Toto cvičení je více než 3000 let staré. Tyto dlouholeté zkušenosti umožňují toto cvičení využívat i jako léčebnou metodu. Základními předpoklady pro jeho praktikování je mnoho ale jeho podstatu lze shrnout do tří zásad (zklidnění mysli, uvolnění, následování přirozenosti). Čchi kung cviky nás učí jak v sobě najít a probudit přirozenou léčebnou schopnost našeho těla.

  Společně s akupunkturou, čínskými masážemi TUINA a fytoterapií tvoří základy tradiční čínské medicíny. Procvičování jednoduchých cviků posiluje jednotlivé vnitřní orgány a zmírňuje nejrůznější bolesti pohybového aparátu, jako jsou bolesti páteře, kloubů a svalů, odstraňuje únavu, zlepšuje spánek, odbourává stres, rozvíjí duševní stabilitu a klid. Pro svou fyzickou nenáročnost a adaptabilitu se doporučuje všem věkovým kategoriím. V jednotlivých lekcích se seznámíme se základními cviky čchi kungu, např. Umění sloupu (Zhan zhuang). Dále s velmi účinnou orgánovou sestavou, s cvičeními proti bolestem zad, šíje a ramen atd.
 • Akupunktura

  Je léčebná metoda TCM. Tělo je zdravé a v rovnováze, pokud životní energie čchi proudí tělem rovnoměrně. Energie čchi proudí drahami pod kůží (meridiány). Každý meridián a body na něm souvisí s některým orgánem. Když je některý meridián zablokovaný, v těle dochází k nerovnováze (je zabráněno toku energie) a vznikají zdravotní problémy. Zkušený akupunkturista pomocí vpichu velmi jemných akupunkturních jehel do specifických akupunkturních bodů aktivuje uzdravovací reakci těla a napomáhá tak znovunastolení rovnováhy. Jak to přesně funguje? Je to opravdová věda: Dochází k elektrochemické reakci jehly s kůží (elektrická je napětí kovu-jehly a chemická je interakce kůže se solným roztokem), v ten moment receptory vyšlou signál. Energie začne znovu proudit i tam, kde byl blok a tělo se zbavuje obtíží. Změny v těle jsou dokonce měřitelné. Dnes se pracuje většinou s 361 body rozmístněnými na dvanácti hlavních a osmi vedlejších meridiánech.
 • Fytoterapie

  Léčba bylinami (fytoterapie) tvoří základ TCM. K těmto účelům se využívají stovky bylin (pěstují se v Číně a dováží se z ní), minerálů a dokonce živočichů (např. schránky mlžů). Z těchto se tvoří složité směsi (složené často z deseti až dvaceti různých bylin, které se vnitřně užívají několikrát denně). Fytoterapie je jedinečná v tom, že namísto působení jednotlivých složek zkoumá působení léčebné směsi jako celku. Jedná se tedy o úplně odlišné bylinářství, než jsme zvyklí. Je to účinná alternativa k farmakům západní medicíny. Recepty (směsi) jsou sestavovány na míru klientovi a postupuje se podle tzv. obrazu nemoci. Často se přistupuje k volbě směsí tradičních receptů, které jsou někdy více jak dva tisíce let staré. Tyto se pak dále modifikují podle převládajících příznaků, vedlejších obrazů a konstituce pacienta. Upravuje se též dávkování jednotlivých bylin ve směsi. Každá bylina (léčivo) má svou charakteristickou povahu, chuť a tropismus (vstup do dráhy určitého orgánu). Existují byliny, které například pročišťují horko, vypuzují chlad, přeměňují hlen, doplňují čchi nebo rozhýbávají krev. Obvykle má každá bylina více účinků a nalezení vhodně spolupracujících a doplňujících se bylin tvoří dobře sestavenou a účinnou směs. Proto se byliny v TCM většinou neužívají samostatně, jejich síla se projeví s ostatními bylinami ve směsi.

  Bylinné směsi mají několik forem:

  Vážené sušené byliny - slouží k přípravě odvarů, které jsou nejúčinnější variantou, a jejich chuť je velmi specifická. Množství sušených bylin bývá zpravidla okolo 100g a více na jeden den. Tato směs se poté uvaří 20 minut v tlakovém hrnci a nadávkuje, abyste s přípravou neměli žádnou práci.

  Prášek z rozemletých bylin (granulát) - zalévají se teplou vodou.

  Další formy: kuličky, prášek, sirupy, tablety a pokroutky (wan). Poslední dvě jmenované vycházejí ze starých, osvědčených receptur, nebo jejich modifikací pro moderní dobu. Výhodou je u nich úspora času a možnost použití i pro děti, které výraznou chuť odvarů zpravidla odmítají. Bylinné směsi se používají také jako obklady, náplasti nebo masti pro vnější aplikaci. Někdy se může zdát, že cena směsí je vysoká, nicméně vezmeme-li v potaz vše výše zmíněné, koncentraci a účinnost bylin, pak dojdeme k závěru, že cena je přiměřená, ba dokonce přepočtena na jednu dávku nízká.

Jak funguje?

Hlavním principem této vědy je energie čchi, která se dělí na: 
jin (vše, co je uvnitř, ženské, temné, chladné, pasivní, symbolizovaný vodou a zemí) a
jang (vše, co je na povrchu, mužské, světlé, teplé, aktivní, symbolizovaný ohněm a větrem). 
Čchi v lidském těle proudí v příslušných energetických drahách neboli meridiánech. Na těch se nachází akupunkturní body, které jsou spojeny s příslušnými orgány. Stanoví se energetické bloky na dráze, s nimiž souvisí zdravotní obtíže a pomocí stimulace těchto bodů se rozproudí tok energie. Disharmonie v energetickém systému může být příčinou vzniku fyzické i psychické nemoci. Když je někde nerovnováha, na meridiánu se to projeví. 

Něco málo o akupunkturních drahách

Každá akupunkturní dráha nese název určité funkční skupiny, které jsou představovány buď jangovým (dutým) nebo jinovým (plným) vnitřním orgánem. Ještě jsou 2 nepárové dráhy - zadní střední a přední střední.
Těch párových meridiánů je 12 (tlustého střeva, žaludku, slinivky a sleziny, srdce, tenkého střeva, močového měchýře, ledvin, osrdečníku, dráha trojitého ohřívače, žlučníku, jater, plic). Kromě těchto 12 "řádných" akupunkturních drah rozlišujeme 8 "zvláštních" drah (početí, řídící, ústřední, opasku, jinový patní, jangový patní, jinový pojivový, jangový pojivový).
Všechny meridiány, ať základní nebo speciální, mají své funkce a každý z nich ovlivňuje určité orgány. Pokud je dráha nějak narušena, projevuje se to na našem těle jak na fyzické úrovni, tak na psychické

S čím vám pomůže?

BOLESTIVÉ STAVY

bolesti hlavy, páteře při výrůstcích, výhřezu ploténky, revmatismech, po úrazech či při jednostranném přetížení. Bolesti kloubů revmatického či poúrazového původu.

CELKOVÉ PORUCHY

imunita, alergie, únava, podrážděnost, psychosomatika, nespavost

DÝCHACÍ POTÍŽE

bolesti v krku akutní i chronické (angína, chřipka, laryngitida, čepy na mandlích), chronická rýma, alergie, záněty dutin, záněty spojivek, nelepšící se zahlenění, kašel, záněty průdušek, astma, následky zánětů dýchacích cest.

KOŽNÍ PROBLÉMY

kožní ekzémy, kopřivka, herpes, akné, svědění kůže, bradavice aj.

TRÁVICÍ PROBLÉMY

žaludeční potíže spojené s vředy, zánětem, stresy včetně akutní gastroenteritidy (střevní chřipka), poruchy funkce jater, problémy se žlučníkem, nadýmání, chronický průjem či zácpa, refluxní choroba jícnu (pálení žáhy, vracení se kyselých šťáv), knedlík v krku, afty v ustech, bolesti břicha, hemeroidy.

UROLOGICKÉ  POTÍŽE

náchylnost k zánětům močových cest, opakované záněty, problémy s udržením moči apod.

GYNEKOLOGIE

nepravidelná menstruace, bolestivá mentruace, PMS, gynekologické záněty, problémy s otěhotněním, nedostatek mateřského mléka, záněty prsou při kojení, poporodní vyčerpanost, myomy, endometrióza, cystickofibrózní mastopatie (tvorba cyst či fibromků v prsou), potíže při přechodu, řídnutí kostí.

OMLAZOVACÍ TECHNIKY OBLIČEJE

ovlivňuje nejenom vlastní projevy na kůži (jako např. vrásky, kruhy a váčky pod očima, pigmentové skvrny) svým lokálním působením, ale dokáže určit i vnitřní příčinu jejich vzniku a tuto dalšími „pomocnými“ metodami (celotělová akupunktura a bylinná léčba) aktivně řešit. Kůže se stává pružnější, vyhlazenější, zářivější, tvář vypadá mladší. Vrásky se vyhlazují, tonus obličejových svalů se zvyšuje. To vše přirozeně, bez chemie. A protože léčba nepůsobí jenom na tvář, ale na organizmus jako celek, zlepšuje se i celkové zdraví a psychická pohoda. Proto výraz kosmetická akupunktura nevyjadřuje její působení zcela výstižně, mnohem lepší je výraz BEAUTY akupunktura – akupunktura pro krásu.

Personál

 • Petra Vachová

  Certifikovaná terapeutka tradiční čínské medicíny, Petra Vachová

  více informací

 • Vladimír Maňásek

  Terapeut čínské medicíny a výživový specialista, Bc. Vladimír Maňásek

  Tradiční čínská medicína mě fascinovala již od dětských let. Avšak až po studiu Zdravotnického záchranáře na lékařské fakultě jsem zjistil, že zdraví každý držíme ve svých rukou. Kultivace zdraví a dlouhého života je velmi propojena se stravou a životním stylem. Čínská medicína oba aspekty rozpracovala během dlouhých staletí k dokonalosti a stala se tak mým dobrým společníkem na cestě životem. Pracuji s lidmi, které trápí potíže v oblasti výživy, nevědí si rady s tím co jíst nebo se chtějí vrátit o krok zpět k přírodě. V praxi však využívám další metody jako fitoterapie, Tui-Na, Qi Gong abych pomohl lidem kolem sebe a dělal, co mě baví.

  více informací

Reference

Jana
27. 11. 2019, 13:36
Chtěla bych moc poděkovat paní Váchové za skvělý přístup, psychickou oporu a profesionalní léčbu. Díky TCM se nám narodilo naše … Číst více
Martina Šamaj
15. 8. 2019, 09:29
Děkuji celému tymu Sacura Clinic za záchranu před operací karpálních tunelů, která mi hrozila.
Můj příběh: začalo to nesnesitelným … Číst více
Helena Babiakova
24. 7. 2019, 06:40
Děkuji p.Petre Vachově za skvělou práci,po 2sezenich mě problémy vymizely,a jsem naprosto spokojená,doporučuji všem,mela jsem … Číst více