Čínská medicína třetí čast

V tomto článku se budeme věnovat jednotlivým meridiánům, které bývají označovány jako "zvláštní" nebo "speciální." 

 

Meridián početí

Jedná se o jinovou dráhu, která začíná v oblasti pánve, na povrch těla vystupuje u hráze v oblasti řitního otvoru, vede přes genitálie směrem dopředu, stoupá středem břicha k hrudi a krkem ke spodní čelisti. Tam vniká dovnitř, obkružuje rty a vysílá dvě odnože k očím.
 Orgány pod vlivem meridiánu početí: pohlavní orgány, srdce, plíce.
  Energie spojována s touto dráhou je klid a mírnost, vnitřní klid, sebedůvěra, zodpovědnost za sebe sama, důvěra, otevřenost.
  Projevy nerovnováhy energie meridiánu početí na fyzické úrovni:
U žen poruchy menstruace, bolesti prsů, bělotok, sklon k potratům, vytváření sraženin v podbřišku, frigidita.
U mužů je s funkcemi dráhy spojen vznik kýly, impotence.
Obě pohlaví – neplodnost, průjmy, zácpa, poruchy močení, zvracení krve, kašel, bolesti zubů a v krku, bolesti v centrální linii přední strany trupu, poruchy trávení, onemocnění srdce a plic, poruchy řeči, ochrnutí obličeje, bronchitida, chraptivost, astma, vysoký krevní tlak, nadýmání, bolest břicha, urogenitální potíže.
  Projevy nerovnováhy energie meridiánu početí na psychické úrovni: Emoční labilita, tréma, nervozita, poruchy řeči, koktavost, slabá vůle, pocity studu, stydlivost, červenání se, napětí, svírání na hrudi.

 

Meridián řídící

Jedná se o jangovou dráhu, která začíná v oblasti pánve a stoupá vnitřkem těla k ledvině. Proud energie je veden další vnitřní větví dolů k hrázi a tam vystupuje na povrch. Vede ke kostrči, středem páteře nahoru k hlavě a do mozku. Přes nejvyšší bod hlavy se hlavní proud stáčí k čelu a nosu a končí na horní dásni.
 Orgány pod vlivem řídícího meridiánu: žaludek, žlučník, játra, urogenitální oblast.
Energie spojována s touto dráhou je radost ze života, podnikavost, klid, vyrovnanost.
Projevy nerovnováhy energie řídícího meridiánu na fyzické úrovni: Nervové poruchy, křečovité záchvaty epileptické povahy, bolesti vystřelující z podbřišku nahoru až k srdci, zaražené močení, hemoroidy, pomočování a sucho v krku, neplodnost, páteř se napružuje (v křeči) a prohýbá se dozadu, křečovité ztuhnutí páteře a mdloby. Člověk se nemůže vyprázdnit vpředu ani vzadu a mívá kýlu, nedostatek vitality, sexuální poruchy, bolesti zad. Infekční nemoci, nachlazení, krvácení z nosu, bolesti hlavy, bolesti zad, únava, bronchitida, nervová slabost, nemoci pohlavní a močových cest.
Projevy nerovnováhy energie řídícího meridiánu na psychické úrovni: Nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, nejasné myšlení, neschopnost prakticky uskutečňovat životní plány, zvýšená pozornost vůči detailům, pocity nadměrné zodpovědnosti, deprese, pokleslost na mysli, nedostatek energie.
Meridián ústřední
 

Je to jinová párová dráha. Vychází z podbřišku a jde přes hrudník až ke klíční kosti. V dolní části břicha se rozvětvuje do pěti úseků.
  Orgány pod vlivem ústředního meridiánu: žaludek, močový měchýř, pohlavní orgány, srdce.
  Energie spojována s touto dráhou je hněv.
  Projevy nerovnováhy energie ústředního meridiánu na fyzické úrovni: trávicí systém - stagnace v břišní oblasti spojená s plynatostí, říháním, nechutenstvím, bolesti břicha, poruchy stolice, průjmy, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, zvracení až zvracení krve
srdeční systém - bušení srdce, srdeční nevolnost
urogenitální systém - poruchy činnosti pohlavních orgánů, neplodnost, poruchy menstruace, silná menstruace spojená se závratěmi, bolest v podbřišku spojená s výtokem z močové trubice, enuréza
ostatní - chronické poruchy výměny látkové, neurčité stěhovavé bolesti.
  Projevy nerovnováhy energie ústředního meridiánu na psychické úrovni: Nespavost, návaly hněvu.
Meridián jangový patní


Vede od zevního kotníku po straně těla až k rameni, kde prochází několika body drah trojitého zářiče, tenkého střeva a žlučníku. Pokračuje po krku až na spánkovou oblast a záhlaví.
 Orgány pod vlivem jangového patního meridiánu: Ovládá zevnějšek celého těla. Reguluje tok energie a jangu a koordinuje jangové dráhy.
 Energie spojována s touto dráhou je psychická pohoda.
 Projevy nerovnováhy energie jangového patního meridiánu na fyzické úrovni: Zánětlivé kožní afekce, furunkly, bolesti u srdce, onemocnění kloubů, křečovité ztuhnutí svalstva v její linii, nebo naopak atrofie podél vnitřní strany nohy, periartritidy, cervikobrachiální a cervikokrainální syndrom, nachlazení, vysoké teploty spojené se zimnicí a třesavkou, zatmění před očima při náhlém zvednutí ze sedu, bolest u vnitřního koutku oka,
nespavost, dechové potíže, bolesti v pase až epileptické záchvaty, ochrnutí poloviny těla, zhrubnutí a ztvrdnutí pokožky.
 Projevy nerovnováhy nergie jangového patního meridiánu na psychické úrovni: Psychická a duševní ochablost.
Meridián jinový patní
Je to jinová párová dráha. Je sdružena s dráhou ledvin. Začátek má pod vnitřním kotníkem, jde souběžně s dráhou ledvin až k vnitřnímu koutku oka, kde se spojuje s dráhou močového měchýře a meridiánem jangovým patním.
 Orgány pod vlivem jinového patního meridiánu: Řídí motorické a kloubní funkce dolních končetin, zejména u žen. S meridiánem jangovým patním má protichůdné doplňující se funkce. Zavírá oči a má vliv na spánkovou fázi.
Projevy nerovnováhy energie jinového patního meridiánu na fyzické úrovni: Nadměrný útlum,
epilepsie, bolesti kloubů, záněty (zejména u žen), bolest v kříži vystřelující do stydké krajinyspasmy dolních končetin, má vliv na průběh porodu, impotence, bolesti močového měchýře, silné a neustávající menstruční krvácení, zažívací a střevní potíže, zvracení a průjem, žloutenka, prudké bolesti v břiše a podbřišku, u mužů kýla, chronická laryngitida, horečky se zimnicí a třesavkou, pokožka hrubne a tvrdne, poruchy v oblasti krvetvorby.
Projevy nerovnováhy energie jinového patního meridiánu na psychické úrovni: Nespavost.
Meridián opasku
Jangová nepárová dráha. Počátek má pod druhým bederním obratlem. Jako jediná nevede vertikálně, ale obtáčí trup asi ve výši kyčelních hřebenů. Spojuje všechny dráhy a je regulátorem ostatních drah. Přes tento meridián můžeme velmi rychle vyrovnat energii ve všech ostatních meridiánech.
 Orgány pod vlivem meridiánu opasku: Celý organismus.
Projevy nerovnováhy energie meridiánu opasku na fyzické úrovni: Migrény, funkce pohlavních orgánů,
gynekologické potíže, poruchy menstruace, výtok, výhřez dělohy, alergie, napětí a plnost břicha, křečovité a bolestivé stavy kloubů a svalstva, anémie, hubnutí
ochablost pasu a dolních končetin, svalové atrofie, slabost a pohybové poruchy dolních končetin.
Projevy nerovnováhy energie meridiánu opasku na psychické úrovni: Pocity slabosti a vyčerpání
Meridián jangový patní
Jangová párová dráha, která vede od zevního kotníku po straně těla k podpaží a k rameni. Dále přes krk, tvář, k vnitřnímu koutku oka, přes čelo až do záhlaví.
 Orgány pod vlivem jangového patního meridiánu: Řídí a reguluje hybnost dolních končetin a jejich kloubní funkce. Rozhojňuje a akumuluje výživovou energii na povrchu těla. Tvoří vzájemně se doplňující dvojici s meridiánem jinovým pojivovým (ten probereme příště). Přináší výživné látky očím, a proto se podílí na zavírání a otevírání víček a také na střídání spánku a bdění. Udržuje otevřené oči a bdělou mysl.
 Projevy nerovnováhy energie jangového patního meridiánu na fyzické úrovni: Migrenózní stavy, hemikranie s bolestmi za očima, epilepsie, ochrnutí poloviny těla, zvednutá ramena a dýchání s otevřenými ústy,
zatmění před očima při náhlém zvednutí se ze sedu,
bolesti kostí a kloubů, ischialgie, kloubní záněty, poruchy hybnosti dolních končetin, křeče a ztuhnutí nebo atrofie svalstva podél vnitřní strany nohy, šumění v uších, avitaminózy z poruch resorpce, nedostatečná obranná síla,
alergie, náhlé horečky spojené se zimniční třesavkou,
bolest u vnitřního očního koutku.
 Projevy nerovnováhy energie jangového patního meridiánu na psychické úrovni: Rozčilení a
nespavost.