Čínská medicína první část

Uměli byste někomu vysvětlit, co to ta tradiční čínská medicína vlastně je? Čínská medicína se zabývá různými technikami tradičního čínského lékařství, jež zjišťuje příčiny zdravotních potíží a energetickou nerovnováhu těla a duše a tím léčí samotnou nemoc. Čínská medicína vychází z taoismu. Tao čili cesta učí člověka kráčet přírodní cestou životem v souladu s vesmírem.

Hlavním principem této vědy je energie čchi, která se dělí na: 
 jin (vše, co je uvnitř, ženské, temné, chladné, pasivní, symbolizovaný vodou a zemí) 
 jang (vše, co je na povrchu, mužské, světlé, teplé, aktivní, symbolizovaný ohněm a větrem). 
Energie čchi se přeměnila na 5 základních prvků:
 dřevo  kov  oheň  voda  zem
a v lidském těle je také 5 základních prvků:
 játra  slezina  plíce  srdce  ledviny
Čchi v lidském těle proudí v příslušných energetických drahách neboli meridiánech, na nich se nachází akupunkturní body, které jsou spojeny s příslušnými orgány. Stanoví se energetické bloky na dráze, s nimiž souvisí zdravotní obtíže a pomocí stimulace těchto bodů se rozproudí tok energie. Jak to funguje? Vše se vším souvisí. Vnitřní stavy člověka jsou ovlivňovány vnějšími vlivy. Disharmonie v energetickém systému může být podmínkou pro vznik fyzické i psychické nemoci. Když je někde nerovnováha, na meridiánu se to projeví. 

Každá akupunkturní dráha nese název určité funkční skupiny, které jsou představovány buď jangovým (dutým) nebo jinovým (plným) vnitřním orgánem. Ještě jsou 2 nepárové dráhy - zadní střední a přední střední.
Těch párových meridiánů je 12 ( tlustého střeva,  žaludku,  slinivky a sleziny,  srdce,  tenkého střeva,  močového měchýře,  ledvin,  osrdečníku,  dráha trojitého ohřívače,  žlučníku,  jater,  plic). Kromě těchto 12 "řádných" akupunkturních drah rozlišujeme 8 "zvláštních" drah ( početí,  řídící,  ústřední,  opasku,  jinový patní,  jangový patní,  jinový pojivový,  jangový pojivový).
Všechny meridiány, ať základní nebo speciální, mají své funkce a každý z nich ovlivňuje určité orgány. Pokud je dráha nějak narušena, projevuje se to na našem těle jak na fyzické úrovni, tak na psychické. Každému meridiánu se budeme věnovat zvlášť.